HABERLER

Mart ayında elektrik tüketimi % 1,4 azaldı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin elektrik tüketimi Mart’ta bir önceki yıla göre %1.4 oranında geriledi.

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) tarafından açıklanan değerlere göre, 2019 yılı Mart ayında elektrik tüketimi yıllık %1,5 azalarak 23,78 TWh oldu. 2018 yılı Mart ayında elektrik tüketimi 24,144 TWh olarak gözlemlenmişti.

Analizlere göre Mart ayında tüketimin en yüksek yüksek olduğu gün 826.733,82 MWh ile 15 Mart Cuma günü oldu.

Türkiye de enerji ithalatı Şubat ayında arttı.

Türkiye’nin enerji ithalatı Şubat ayında geçen yılın aynı aylarına göre yüzde 2,8 artış gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu’ndan (TÜİK) yapılan bilgilendirmelere göre, en büyük ithalat kalemlerinden olan mineral yakıtlar, mineral yağlar ve bunların damıtılmasından elde edilen ürünler ithalatı 2019 yılı Şubat ayında bir önceki yıla göre yüzde 2.8 artarak 3 milyar 442,8 milyon dolar oldu. 2018 yılının aynı ayında ithalat rakamları 3 milyar 352,5 milyon dolar gibi rakamlara ulaşmıştı.

Yılın ilk iki ayından itibaren ithalat yüzde 4,5 artışla 7,4 milyar dolara ulaşmıştır.

Elektrik tarife güncellemesi tüketiciyi etkilemeyecek.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), Elektrik Üretim Anonim Şirketi tarafından uygulanacak aktif elektrik enerjisi toptan satış tarifesinde 01 Nisan 2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere güncelleme yapmıştı.

Enerji Piyasaları Düzenleme Kurumu (EPDK) Resmi Gazete’de yayımlanan tarifelerin tüketicilere zam olarak yansıyacağı haberleri ile ilgili bir açıklamada bulundu.

Açıklamada, elektrik fiyatlarını oluşturan çok fazla unsur söz konusu olduğunu ve bunlardan bazılarının dönemsel olarak artış yönünde, diğer bazıları ise azalış yönünde değişebildiğine dikkat çekerek, “1 Nisan 2019 tarihi itibariyle geçerli olan elektrik fiyat etkenlerinde bazı değişmeler olmakla birlikte vergi fon ve paylar dahil genel fiyatlarda yani tüketiciye yansıyan fiyatlarda herhangi bir güncelleme veya zam kesinlikle söz konusu değildir” açıklamasında bulundu.

EPDK, yeni yayınlanan elektrik tarifesinin tüketiciye herhangi bir değişiklik veya zam olarak yansımayacağını bildirdi.

Enerji depolamada maliyetler azalıyor.

2018 yılının ilk yarısından bu yana lityum-ion batarya ile elektrik depolama maliyetleri %34 azalma gösterdi.

BloombergNEF (BNEF) tarafından yapılan araştırmada, elektrik depolama ile güneş ve rüzgar enerjisi dünyanın en hızlı gelişen ve ucuzlayan teknolojileri olarak dikkatleri üstüne çekiyor. 2018 ilk yarısından bu yana lityum-ion bataryaların derecelendirilmiş enerji maliyeti %34 azalarak MWh başına 186 dolara geriledi. 2012 yılına göre maliyetler %76 oranında azalma gösterdi.

Rüzgar ve Güneş enerjisinde maliyetler azalıyor.

2019 yılı öncesinde fiyat ve üretim olarak pahalı olan denizüstü rüzgar santrallerinin maliyeti ise %23 gibi büyük bir azalma kaydetti. Karasal rüzgar ve güneş santrallerinin maliyetleri de azalma göstermeye devam etti. 2019 yılı başında rüzgar maliyeti bir önceki yıla göre yüzde 11 azalma ile megavatsaat başına 49 dolara, güneş maliyeti ise yüzde 17 düşüşle 56 dolara geriledi. Güneş enerjisinde maliyetler 2010 yılına göre megavatsaat başına yüzde 83 oranında azalırken, karasal rüzgar enerjisinde yüzde 48 ve denizüstü rüzgar enerjisinde ise yüzde 55 oranında düşüş yaşandı.

Doğalgazdan elektrik üretimi son 20 yılın en düşük seviyesinde.

Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ) verilerinden yapılan derlemeye göre, Elektrik üretiminde 2017'de yüzde 37 olan doğal gazın payı, geçen yıl yüzde 30,6'ya gerileyerek son 20 yılın en düşük seviyesini gördü. Geçen yıl elektrik santrallerinde doğal gazdan toplam 90 milyar 87 milyon 812 bin kilovatsaat elektrik üretildi.

Enerji tasarrufu önce evde başlar.

Evlerinizde yapacağınız değişiklikler ve basit önlemlerle 700 TL’ye kadar tasarruf yapmanız mümkün!
Tercihini verimlilikten yana kullan hem sen kazan hem Türkiye kazansın.

Serbest tüketici limiti düştü.

EPDK elektrikte serbest tüketici limitini 2019 yılı için bin 600 kilovatsaate düşürdü
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'ndan (EPDK) yapılan açıklamada, serbest tüketici limiti değerine karşılık gelen piyasa açıklığının talep tarafında yüzde 95,4 olarak hesaplandığı ifade edildi.