serbest tüketici ne demektir.

AVEL Avrupa Elektrik nedir, ne iş yapar?

Avel Avrupa Elektrik sayesinde tüketiciler, elektrik enerjisini indirimli ve avantajlı fiyatlarla satın alabilirler. Ücretsiz danışmanlık desteğiyle tüketicilerimize tedarikçi değişimi konusunda ve süreç boyunca hizmet veririz.

Serbest tüketicilere indirimli elektrik alımı yapmaları için her aşamada destek olup, onlar adına bütün işlemleri takip eden bir satış şirketidir.

Elektrik tedarik şirketi ne demektir?

Tüketicilerin kullandıkları elektrik enerjisinin satışını yapan ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan lisans alan şirketlere Elektrik Tedarik Şirketi denir. Tedarik şirketleri ikili anlaşmalar yoluyla tüketicilere elektrik satışı ve satış sonrası destek hizmetleri verirler.

Bir tüketici olarak, elektriğimizle iki farklı kurum ilgileniyor diyebiliriz. Biri satışını (tedarik) yapan şirket, diğer ise bakım ve onarımından sorumlu dağıtım şirketidir.

Serbest Tüketici ne demektir?

“Serbest Tüketici Limiti” olan yıllık 1.600 kWh tüketimi geçmiş olan yani ortalama aylık 67 TL ve üzeri elektrik faturası ödeyen herkes Serbest Tüketici’dir. Bu limit ve tutarlar 1 Ocak 2019 itibariyle açıklanmış olan, 2019 yılı için geçerlidir. Serbest Tüketici elektrik tedariğini istediği tedarikçiden satın alabilir.

İndirimli elektrikten faydalanmak için ne yapmam gerekir?

İndirimli elektrikten yararlanmak için, tedarik firmaları arasında bir seçim yapmanız ve bu firmanın sunduğu farklı tarife kampanyalarından birine başvurmuş olmanız gerekir. AVEL Avrupa Elektrik aracılığıyla seçtiğiniz kampanyaya göre, sözleşme imzalamanız yeterlidir. Bu sözleşmenin doldurulması ve evrakların hazırlanması süreçlerinizi satış yöneticilerimiz sizin adınıza tamamen ücretsiz olarak gerçekleştirmektedir.

Sözleşme imzalamam durumunda ne zaman indirimli elektrik kullanmaya başlayabilirim?

Her ayın 6. gününden önceki son iş gününe kadar sözleşme imzalamanız durumunda, takip eden ayın ilk günü itibariyle indirimli elektrikten faydalanmaya başlarsınız. Sözleşmenin imzalanmasının ardından tedarikçi firma tüketici ile anlaştığını EPİAŞ'a bildirir. EPİAŞ'a yapılan bildirim "Serbest Tüketici Kaydı" olarak adlandırılır.

Kayıt süreci sonrası kesinleşen portföy yani firma değişikliği bilgisi tedarikçiye EPİAŞ tarafından bildirilir. Tüketicinin aynı dönem için imzaladığı başka bir sözleşme yoksa, tüketici takip eden ayın ilk günü itibariyle indirimli elektriği yeni tedarikçisinden almaya başlar.

Elektrik faturamı nereye ödeyeceğim?

AVEL Avrupa Elektrik fatura ödeme kanalları hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Fatura ödemeleri genel olarak anlaşmalı bankaların şube ve şube dışı kanallarından (internet bankacılığı, mobil bankacılık, ATM, gişe, havale-eft, kredi kartı ile ödeme, telefon bankacılığı ve DBS gibi), PTT mağazalarından veya anlaşmalı fatura ödeme firmalarının bayilerinden vb kanallardan yapılabilir.

Tedarikçi değişim yaptığınızda, eski tedarikçinize ödeme yapmak için ayarlamış olduğunuz otomatik ödeme talimatınızı geçersiz olacaktır ve ödeme yapılmayacaktır. Bu talimatı iptal ettirebilirsiniz. Yeni tedarikçinize geçişle birlikte, yeni bir ödeme talimatı vermeniz gerekecektir.